Southern Tennessee Plunge Marathon and 1/2 Marathon
Overall Finish List
October 01, 2011
Results by Total Race Solutions, Inc
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Matthew Lawhern Seymour TN 979 32 M 1/8 30-39 2:53:02.6 2:53:03.0 6:36/M
2 Jeff Mires Greenville IN 11737 48 M 2/11 40-49 2:57:52.9 2:57:53.8 6:47/M
3 Josh Hite Cookeville TN 11717 33 M 3/8 30-39 3:02:08.7 3:02:09.0 6:57/M
4 Michael Bennett Locust Grove GA 11697 28 M 1/4 20-29 3:08:21.4 3:08:21.6 7:11/M
5 Bill Menees Madison TN 11735 40 M 1/11 40-49 3:31:06.2 3:31:06.9 8:03/M
6 Christopher Rayder Collierville TN 11743 12 M 1/1 1-13 3:32:20.3 3:32:20.6 8:06/M
7 Charlene Kevin Oxford MS 11724 42 F 1/4 40-49 3:33:09.4 3:33:21.7 8:08/M
8 Tony King Athens AL 11725 46 M 1/11 40-49 3:34:13.2 3:34:14.8 8:11/M
9 Christopher Lebrun Columbus MS 11729 45 M 2/11 40-49 3:35:12.0 3:35:19.6 8:13/M
10 Franklin Margaritha Willemstad 11732 53 M 1/9 50-59 3:35:16.4 3:35:16.7 8:13/M
11 Kerrie Sijon Greer SC 11749 50 F 2/0 50-59 3:37:26.4 3:37:37.2 8:18/M
12 Joshua Holmes Jackson TN 11719 33 M 1/8 30-39 3:40:15.4 3:40:16.6 8:24/M
13 Malinda Honkus Knoxville TN 11720 41 F 3/4 40-49 3:41:17.9 3:41:23.2 8:27/M
14 Chris Estes Murfreesboro TN 11709 39 M 2/8 30-39 3:41:52.8 3:41:53.6 8:28/M
15 Curtis Workman Villa Ridge MO 11758 44 M 3/11 40-49 3:50:35.1 3:50:37.5 8:48/M
16 Susanna Rains Athens GA 11742 39 F 1/6 30-39 3:51:43.6 3:51:55.4 8:51/M
17 Douglas Brown Winchester TN 11700 53 M 1/9 50-59 3:56:07.4 3:56:11.9 9:01/M
18 Danny Staggs Livingston TN 11750 47 M 4/11 40-49 3:57:43.2 3:57:46.0 9:04/M
19 Mark Trawick Sewanee TN 11755 23 M 2/4 20-29 3:58:56.1 3:58:57.3 9:07/M
20 Robert Rayder Collierville TN 11744 42 M 5/11 40-49 3:59:07.4 3:59:07.8 9:08/M
21 Randal Kurschner Somerville TN 11726 49 M 6/11 40-49 4:00:16.7 4:00:28.7 9:10/M
22 John Crawley Chattanooga TN 11706 59 M 2/9 50-59 4:01:17.7 4:01:17.9 9:13/M
23 Kenny Lee Atlanta GA 11730 53 M 3/9 50-59 4:02:03.1 4:02:15.3 9:14/M
24 Jane Reneau Madison AL 11746 31 F 2/6 30-39 4:03:17.1 4:03:28.8 9:17/M
25 Pamela Hall Madison GA 11715 44 F 1/4 40-49 4:04:42.2 4:04:47.4 9:20/M
26 Wade Anderson Readyville TN 11695 50 M 4/9 50-59 4:06:10.9 4:06:21.0 9:24/M
27 Kerry Demler Tanner AL 11708 40 F 1/4 40-49 4:06:42.9 4:06:59.7 9:25/M
28 Benjamin Lance Dellrose TN 11727 23 M 3/4 20-29 4:07:04.4 4:07:09.7 9:26/M
29 Glenn Gravitt Winchester TN 11714 57 M 5/9 50-59 4:08:34.4 4:08:44.0 9:29/M
30 Chelita McBurney Clarksville TN 11733 29 F 1/3 20-29 4:11:00.3 4:11:09.5 9:35/M
31 Heather Shoemaker Alpharetta GA 11748 26 F 2/3 20-29 4:11:09.2 4:11:09.4 9:35/M
32 John Cartwright Florence AL 11705 30 M 3/8 30-39 4:13:55.5 4:14:09.3 9:41/M
33 David Thurman Fayetteville TN 11754 38 M 4/8 30-39 4:16:52.7 4:16:57.5 9:48/M
34 Phil Young Winchester TN 11759 57 M 6/9 50-59 4:17:37.4 4:17:38.7 9:50/M
35 John Johnson Greenville SC 11723 64 M 1/2 60-69 4:28:34.7 4:28:45.3 10:15/M
36 Alan Redmon Greenville SC 11745 45 M 7/11 40-49 4:28:34.7 4:28:46.1 10:15/M
37 Houston Wolf Cordova TN 11757 48 M 8/11 40-49 4:29:25.6 4:29:27.2 10:17/M
38 Donna Thackwray Morganton NC 11752 52 F 1/0 50-59 4:29:36.2 4:29:41.1 10:17/M
39 Sandy Staggs Livingston TN 11751 43 F 2/4 40-49 4:35:01.4 4:35:04.1 10:30/M
40 Don Bethel Wetumpka AL 11698 51 M 7/9 50-59 4:35:25.6 4:35:35.4 10:31/M
41 John Carson Tullahoma TN 11703 28 M 4/4 20-29 4:40:20.5 4:40:34.3 10:42/M
42 Lee Hollingsworth Madison AL 11718 58 M 8/9 50-59 4:40:32.0 4:40:35.4 10:42/M
43 Scott Infanger Florence AL 11722 35 M 5/8 30-39 4:49:04.9 4:49:07.6 11:02/M
44 Elizabeth Lobaugh Lwisville TX 11731 25 F 3/3 20-29 4:57:03.2 4:57:07.5 11:20/M
45 Michelle Trujillo Cookeville TN 977 35 F 3/6 30-39 4:57:15.8 4:57:26.6 11:21/M
46 Alfie Ferguson Scottsboro AL 11710 44 M 9/11 40-49 4:57:31.0 4:57:44.0 11:21/M
47 Erin McGuire Fayetteville TN 11734 60 F 1/1 60-69 4:59:37.2 4:59:43.6 11:26/M
48 Clifton Cartwright Booneville MS 11704 57 M 9/9 50-59 5:01:37.2 5:01:44.1 11:31/M
49 Teo Gradinaru Lake Park GA 11713 35 M 6/8 30-39 5:05:57.9 5:06:13.6 11:41/M
50 Mara Hutchings Estill Springs TN 11721 36 F 4/6 30-39 5:13:42.0 5:13:52.8 11:58/M
51 Stephanie Crowe Live Oak FL 11707 30 F 5/6 30-39 5:16:21.7 5:16:39.4 12:04/M
52 Robert Cairns Murfreesboro TN 11701 40 M 10/11 40-49 5:20:47.5 5:21:02.9 12:15/M
53 Nathan Miller Murfreesboro TN 11736 36 M 7/8 30-39 5:20:47.7 5:21:03.5 12:15/M
54 Graham Gallemore Huntsville AL 11712 68 M 2/2 60-69 5:26:59.1 5:27:02.6 12:29/M
55 Sharon Pustejovsky Mount Juliet TN 11741 45 F 3/4 40-49 5:30:23.2 5:30:33.9 12:37/M
56 Ross Davison Louisville KY 978 49 M 11/11 40-49 5:31:07.5 5:31:26.4 12:38/M
57 Daniel Wicker Oakland TN 11756 32 M 8/8 30-39 5:36:56.0 5:37:13.9 12:52/M
58 Amber Friis Lake Park GA 11711 30 F 6/6 30-39 5:50:57.3 5:51:15.1 13:24/M
59 Debra Schall Kingston Springs T 11747 45 F 4/4 40-49 5:54:33.5 5:54:52.8 13:32/M
60 Waleed Al-Harbi Lake Park GA 11693 18 M 1/1 14-19 6:10:06.5 6:10:22.4 14:08/M