Karns Community 5K Open
Age Group Results
July 24, 2010
Results by Total Race Solutions
Overall Female Open Winners
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Kathy Wolski 91 11 18:31.4 5:58/M
2 Rebecca McDowell 236 13 19:02.3 6:08/M
3 Jasmin Keller Runners Market 151 15 19:40.6 6:21/M
Overall Male Open Winners
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Matt Sonnenfeldt 219 1 15:16.0 4:55/M
2 Macclean Odonnell All Kreatures 173 2 15:43.3 5:04/M
3 Chris Kane All Kreatures 150 3 15:49.0 5:06/M
Overall Female Masters Winners
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Jane Mattie 95 50 24:18.6 7:50/M
Overall Male Masters Winners
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Shaun Brophy 113 12 18:50.1 6:05/M
Female 1 to 14
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Michaela Ashley 227 25 20:57.0 6:45/M
2 Lindsay Holliday 141 31 22:44.2 7:20/M
3 Duncan Sparks 253 56 24:41.0 7:58/M
4 Katelyn Cooley 285 74 25:55.9 8:22/M
5 Erin Dupes KHS Cross Country 126 92 27:51.8 8:59/M
6 Alexandra Thress 92 147 32:27.3 10:28/M
7 Dara Sparks 254 157 33:50.4 10:55/M
8 Lori Lower 158 166 34:39.9 11:11/M
9 Carly Owens 178 205 48:36.6 15:41/M
Male 1 to 14
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Josh Kitts 293 18 19:55.3 6:25/M
2 Kyle Holland 258 19 19:56.0 6:26/M
3 Nathan Rupeka 305 52 24:22.9 7:52/M
4 Isaac Douglass 125 53 24:23.4 7:52/M
5 Caleb Paczkowski 231 134 30:38.6 9:53/M
6 Noah Jesseph 242 150 33:00.7 10:39/M
7 Phillip Campbell 268 164 34:27.9 11:07/M
8 Benjamin Jesseph 243 191 40:06.7 12:56/M
9 Connor Owens 179 193 42:32.3 13:43/M
Female 15 to 19
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Lauren Lunsford 98 29 22:06.0 7:08/M
2 Grace Devoe 295 38 23:20.4 7:32/M
3 Tori Daughtery 264 81 26:51.5 8:40/M
4 Jenny Tran 309 111 28:45.2 9:16/M
5 Anna Street 201 155 33:38.1 10:51/M
6 Hayley Beacham 108 175 35:22.6 11:25/M
7 Emily Mattie 94 177 35:29.6 11:27/M
Male 15 to 19
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Chris Ostrachov All Kreatures 175 6 17:16.4 5:34/M
2 Sterling Smith 288 8 17:57.4 5:47/M
3 Joshe Kirkland 274 23 20:40.6 6:40/M
4 Stephen Kelly 257 34 23:03.2 7:26/M
5 Jake Houston 145 41 23:34.9 7:36/M
6 Kevin Neely 297 61 25:01.4 8:04/M
7 Chris Cooley 284 71 25:41.4 8:17/M
8 Brian Watson 249 73 25:47.0 8:19/M
9 Alex Bowers 248 80 26:32.2 8:34/M
10 Nicholas Oschman 174 105 28:35.3 9:13/M
11 Eric Ramsey 247 156 33:44.5 10:53/M
12 Tyler Beal 246 189 39:19.5 12:41/M
Female 20 to 24
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Grace Caldwell 115 58 24:53.9 8:02/M
2 Stephanie Day 123 84 26:55.9 8:41/M
3 Christy Moses 168 113 28:54.1 9:19/M
4 Hannah McGhee 302 152 33:14.3 10:43/M
5 Lindsey Miller 167 188 37:14.5 12:01/M
Male 20 to 24
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Joshua Brewer 237 5 16:57.1 5:28/M
2 Joel Peeden All Kreatures 183 9 18:21.4 5:55/M
3 Addison Fritts All Kreatures 136 14 19:33.6 6:18/M
4 John White 282 55 24:39.3 7:57/M
5 Rik Asher II 106 59 24:57.2 8:03/M
6 Tyson Street 203 64 25:13.8 8:08/M
7 Josh Roske 229 109 28:39.8 9:15/M
8 Taylor Lee 155 181 36:22.0 11:44/M
Female 25 to 29
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Julia Gould 225 37 23:12.2 7:29/M
2 Mary Cargle 294 87 27:26.4 8:51/M
3 Allison McCarter Allman 163 96 28:06.4 9:04/M
4 Melissa Kledis 262 103 28:32.4 9:12/M
5 Laura Allman Allman 102 125 29:49.7 9:37/M
6 Denise Hoomes 298 143 32:04.8 10:21/M
7 Olivia Carrell 259 145 32:12.8 10:23/M
8 Jill Hollingsworth Beaver Feaver 142 192 41:56.7 13:32/M
Male 25 to 29
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Max Paquette 239 4 16:09.2 5:13/M
2 Patrick Carmody 278 20 19:59.7 6:27/M
3 C. David Carrell 263 22 20:24.6 6:35/M
4 Michael Floyd 134 24 20:46.4 6:42/M
5 Greg Sherrod 193 45 23:51.8 7:42/M
6 Josh Johnson 149 54 24:37.6 7:56/M
7 John Allman Allman 101 76 26:14.6 8:28/M
8 Matthew Wishart 238 77 26:25.0 8:31/M
9 Robert Lockwood 156 85 27:06.9 8:45/M
10 Mark Ennis 131 93 27:55.2 9:00/M
11 Jeffery Lumpkins Allman 160 106 28:36.7 9:14/M
12 Jason McCarter 164 122 29:28.9 9:30/M
13 Dustin Snow 197 142 31:36.4 10:12/M
14 Randy Burts 265 199 44:03.0 14:13/M
Female 30 to 34
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Ashlee Holloway 271 30 22:19.5 7:12/M
2 Heather Word 300 67 25:18.1 8:10/M
3 Leslie Cobb 117 88 27:41.3 8:56/M
4 Joni Edwards Beaver Feaver 129 90 27:50.7 8:59/M
5 Kim McCullough 165 97 28:10.6 9:05/M
6 Jill Elliott 307 102 28:29.5 9:11/M
7 Brooke Harvey Beaver Feaver 140 108 28:38.2 9:14/M
8 Amber McGhee 166 114 28:59.8 9:21/M
9 Kelly Bryant 96 116 29:06.0 9:23/M
10 Amy Viars 208 121 29:26.9 9:30/M
11 Kasey Stokes Beaver Feaver 200 123 29:36.1 9:33/M
12 Joanie Stewart 198 128 30:21.1 9:47/M
13 Kimberly Evers 152 129 30:24.9 9:48/M
14 Liza Quinley 304 154 33:18.3 10:45/M
15 Sara Rowe 256 167 34:45.2 11:13/M
16 Karen Hinkley 280 195 42:46.2 13:48/M
Male 30 to 34
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Bradley Adams 287 7 17:32.8 5:39/M
2 Mark Vanderlip 205 17 19:44.7 6:22/M
3 T.j. Glover 299 32 22:49.0 7:22/M
4 John Moss 169 35 23:04.1 7:26/M
5 Wes Snow 289 39 23:29.0 7:35/M
6 Mark Lyttle 245 42 23:36.4 7:37/M
7 Brent Beach 286 48 24:09.0 7:47/M
8 Nathan Evers 132 65 25:13.8 8:08/M
9 Prentice Elliott 306 72 25:43.9 8:18/M
10 Harley Bryant 97 79 26:32.0 8:34/M
11 David Benedict Beaver Feaver 111 95 28:06.2 9:04/M
12 Kevin Bridges 290 101 28:15.3 9:07/M
13 John Kledis 261 104 28:32.6 9:12/M
14 Dusty Overby 176 110 28:40.0 9:15/M
15 Josh Ault 250 120 29:26.2 9:30/M
16 Bryan Bale 107 131 30:32.5 9:51/M
17 Johnathan Borsod 296 137 30:44.5 9:55/M
18 Jim Crawford 118 170 34:49.6 11:14/M
Female 35 to 39
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Missie Gregory 222 33 23:00.8 7:25/M
2 Melissa Shockey 195 83 26:53.4 8:40/M
3 Mary Beth Hutchinson 146 98 28:12.1 9:06/M
4 Trina Parker 182 99 28:13.4 9:06/M
5 Beth Queener 185 118 29:21.1 9:28/M
6 Susie Easter 127 138 30:53.1 9:58/M
7 Paige Goodale 137 140 31:20.6 10:06/M
8 Kena Hyers 147 161 34:01.4 10:58/M
Male 35 to 39
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Tim Gregory 221 10 18:28.2 5:57/M
2 Chad Campbell 116 49 24:14.8 7:49/M
3 David Mowry 57 60 24:58.7 8:03/M
4 Bobby Medders 240 63 25:12.1 8:08/M
5 B J Shockey 194 66 25:15.0 8:09/M
6 Paul Goodale 138 69 25:21.7 8:11/M
7 Brad Lott 157 126 29:58.1 9:40/M
8 Junior Word 301 144 32:11.7 10:23/M
9 Matthew Seddon 191 173 35:03.3 11:18/M
10 Christopher Smith 196 182 36:27.4 11:45/M
11 Tony Owens 181 194 42:39.8 13:45/M
Female 40 to 44
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Julie Vanwagner 207 100 28:15.2 9:07/M
2 Nicole Sydow 204 115 29:02.5 9:22/M
3 Libby Justice 234 119 29:22.7 9:28/M
4 Lynda Lower 159 149 32:55.6 10:37/M
5 Lynne Lecren 276 159 33:53.5 10:56/M
6 Heather Wilson 215 162 34:21.7 11:05/M
7 Angie Wilson 214 169 34:47.7 11:13/M
8 Laura Davis 122 171 34:52.2 11:15/M
9 Laurie Lyza 279 180 36:18.2 11:43/M
10 Sarah Cross 223 185 37:05.5 11:58/M
11 Suzanne Becker 109 186 37:08.2 11:59/M
12 Dena Pemberton 235 187 37:08.3 11:59/M
13 Kellie Cunningham 121 201 47:30.6 15:19/M
Male 40 to 44
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Mark Hickey 220 16 19:41.7 6:21/M
2 Barrett Jesseph 241 36 23:08.8 7:28/M
3 Ben Johnson 148 43 23:36.4 7:37/M
4 Steve Wilson 216 44 23:49.6 7:41/M
5 Bill Paczkowski 230 46 23:58.5 7:44/M
6 Jeffrey Long 232 47 24:03.7 7:45/M
7 Don Williams 210 51 24:21.5 7:51/M
8 Mike Wilson 260 89 27:45.4 8:57/M
9 Travis Wolford 217 91 27:51.2 8:59/M
10 Keith Stewart 199 136 30:44.4 9:55/M
11 Rod Brumley 277 153 33:16.7 10:44/M
12 Patrick Chase 292 158 33:51.8 10:55/M
13 Joel Reed 187 197 43:49.4 14:08/M
14 John Lowery 252 198 43:49.6 14:08/M
Female 45 to 49
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Christine Hoover 143 68 25:18.5 8:10/M
2 Mary Regan 188 86 27:10.0 8:46/M
3 Becky Ray 273 124 29:47.4 9:36/M
4 Shelley Weiss 209 165 34:28.0 11:07/M
5 Emmeline Cottrell 269 190 39:46.8 12:50/M
6 Marilyn Asher 105 196 43:41.6 14:05/M
7 Laura Owens 180 204 47:44.8 15:24/M
Male 45 to 49
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Daniel Houston 144 21 20:06.2 6:29/M
2 Bob Vanwagner 206 26 21:21.8 6:53/M
3 Gary Powers 184 28 21:31.8 6:56/M
4 Scott Loomis 291 62 25:03.0 8:05/M
5 Stan Street 202 107 28:36.9 9:14/M
6 Alan Cottrell 270 135 30:39.5 9:53/M
7 Stacey Nichols 172 148 32:29.5 10:29/M
8 Chris Seals 275 163 34:23.2 11:05/M
9 Charles Cunningham 120 202 47:31.0 15:20/M
Female 50 to 54
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Cheryl Garin 303 75 25:57.2 8:22/M
2 Jamie Koonce 153 141 31:27.0 10:09/M
3 Jacque Gierth 308 160 33:55.1 10:56/M
4 Jeanne Milner 266 168 34:45.3 11:13/M
5 Robyn Floyd 135 172 35:02.2 11:18/M
6 Denise Tortorelli 283 174 35:08.9 11:20/M
7 Joni Overby 177 176 35:26.8 11:26/M
Male 50 to 54
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Stan Wullschleger 233 57 24:43.4 7:58/M
2 Mark MacDonald 312 70 25:30.5 8:14/M
3 John Shearer 192 117 29:16.0 9:26/M
4 Kenneth McCoy 281 127 30:18.2 9:46/M
5 Douglas Johnson 244 132 30:33.1 9:51/M
6 Rik Asher 104 183 37:00.6 11:56/M
Female 55 to 59
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Barbara Gazaway 226 203 47:44.5 15:24/M
Male 55 to 59
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Mark Floyd 133 78 26:30.6 8:33/M
2 Jody Apple 103 82 26:53.4 8:40/M
Female 60 to 64
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Jean Edwards Beaver Feaver 128 200 45:50.5 14:47/M
Male 60 to 64
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Kurt Backstrom 272 27 21:25.3 6:55/M
2 Kenneth Childs 251 40 23:33.8 7:36/M
3 Joseph Campbell 267 94 27:55.3 9:00/M
4 George Brown 114 112 28:47.8 9:17/M
5 Chuck Dellinger 124 139 31:09.3 10:03/M
Female 65 to 69
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Diane Scarbrough 190 179 36:04.4 11:38/M
Male 65 to 69
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Carl Sexton 224 184 37:05.3 11:58/M
Female 70 and over
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Jo Lay 154 130 30:30.5 9:50/M
Male 70 and over
Place Name Team Bib No Overall Time Pace
1 Bill Woodrick 218 133 30:35.8 9:52/M
2 Jerry Thress 93 146 32:19.1 10:25/M
3 David Hartzler 139 151 33:07.9 10:41/M
4 Mike Muirhead 170 178 35:40.3 11:30/M