Funky Monkey Night Race 4 Mile Open
Age Group Results
September 17, 2010
Results by Total Race Solutions
Overall Female Open Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Nicole Kammeyer Dayton 3703 31 10 34:11.0 34:15.0 0:04.0 8:34/M
Overall Male Open Winners
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Luke Ebersole Vincentown NJ 3610 18 1 27:29.0 27:32.0 0:03.0 6:53/M
Female 1 to 14
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Caitlyn Blevins Dayton TN 3604 10 38 42:54.0 43:08.0 0:14.0 10:47/M
2 Hannah Horton Dayton TN 3615 12 39 43:05.0 43:19.0 0:14.0 10:50/M
Male 1 to 14
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Jonah Devaney Cleveland 3716 12 4 30:03.0 30:07.0 0:04.0 7:32/M
2 Micah Hall Dayton TN 3612 11 16 35:56.0 36:03.0 0:07.0 9:01/M
Female 15 to 19
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Anna Karnes Cleveland 3719 17 28 39:49.0 39:51.0 0:02.0 9:58/M
Male 15 to 19
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Brian Burrsed Soddy Daisy TN 3606 18 17 35:57.0 36:04.0 0:07.0 9:01/M
Female 20 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Rachel Stuckey Dayton TN 3635 23 12 34:18.0 34:26.0 0:08.0 8:37/M
2 Brittany Shaw Dayton TN 3714 24 15 35:43.0 35:47.0 0:04.0 8:57/M
3 Amanda Elswick Dayton TN 2482 21 21 36:56.0 37:06.0 0:10.0 9:17/M
4 Ashley Ham Chattanooga TN 3613 25 24 38:36.0 38:45.0 0:09.0 9:41/M
5 Hailey Welch Dayton TN 3638 25 25 39:37.0 39:40.0 0:03.0 9:55/M
6 Misha Fanelli Cleveland 3718 27 27 39:50.0 39:51.0 0:01.0 9:58/M
7 Crystal Nicholson Cleveland TN 3624 29 33 40:22.0 40:29.0 0:07.0 10:07/M
8 Ashley Boling Dayton TN 3605 25 36 41:31.0 41:44.0 0:13.0 10:26/M
9 Whitney Ballard Cleveland TN 3602 27 40 43:13.0 43:22.0 0:09.0 10:51/M
10 Jandi Heagen Zanesville OH 3614 21 42 43:16.0 43:26.0 0:10.0 10:52/M
11 Kirsten Amling Dayton TN 3601 21 43 43:18.0 43:27.0 0:09.0 10:52/M
12 Rhonda Berger Dayton 3710 27 44 44:20.0 44:33.0 0:13.0 11:08/M
13 Stephanie Painter Georgetown TN 3625 29 47 44:41.0 44:47.0 0:06.0 11:12/M
14 Rachel Sparks Cleveland TN 3632 28 53 53:26.0 53:33.0 0:07.0 13:23/M
15 Bridgett Roberts Dayton 3701 27 56 56:56.0 57:01.0 0:05.0 14:15/M
Male 20 to 29
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Joshua Jones Sylva NC 3616 21 2 28:48.0 28:51.0 0:03.0 7:13/M
2 Keith Jones Dayton TN 3617 24 3 29:14.0 29:20.0 0:06.0 7:20/M
3 Patrick Martin Athens 3708 25 5 31:18.0 31:20.0 0:02.0 7:50/M
4 Patrick Craft Vincentown NJ 3609 21 7 32:36.0 32:39.0 0:03.0 8:10/M
5 Erik Wells Kimball TN 3639 26 8 32:45.0 32:52.0 0:07.0 8:13/M
6 Daniel Prince Knoxville TN 3627 24 31 40:11.0 40:17.0 0:06.0 10:04/M
Female 30 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Angela Stewart Dayton TN 3634 32 18 36:16.0 36:19.0 0:03.0 9:05/M
2 Angie Jackson Dayton 3707 36 26 39:46.0 39:49.0 0:03.0 9:57/M
3 Jamie Wilkerson Dayton TN 3641 34 37 42:31.0 42:33.0 0:02.0 10:38/M
4 Angela Smith Dayton 3709 30 45 44:21.0 44:34.0 0:13.0 11:09/M
5 Jennifer Cox Dayton 3705 36 46 44:31.0 44:37.0 0:06.0 11:09/M
6 Cayce White Dayton TN 3640 39 48 44:56.0 44:59.0 0:03.0 11:15/M
7 Chrissy McLain Dayton 3712 30 52 52:16.0 52:29.0 0:13.0 13:07/M
8 Dawn Myers Jonesville VA 3622 39 55 56:26.0 56:39.0 0:13.0 14:10/M
9 Kim Calbough 3702 36 57 1:05:08.0 1:05:13.0 0:05.0 16:18/M
10 Debbie Rodda Dayton TN 3628 35 58 1:05:13.0 1:05:16.0 0:03.0 16:19/M
Male 30 to 39
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Todd Sparks Cleveland TN 3633 31 6 32:03.0 32:09.0 0:06.0 8:02/M
2 Keith Wilkerson Dayton TN 3642 36 9 33:32.0 33:42.0 0:10.0 8:26/M
3 Scott Sutherland Jasper TN 3636 39 11 34:16.0 34:24.0 0:08.0 8:36/M
4 Drew Lytle Dayton 3715 39 14 35:26.0 35:29.0 0:03.0 8:52/M
5 Matt Williams Dayton TN 3643 32 20 36:58.0 37:06.0 0:08.0 9:17/M
6 Otto Walter Dayton 3704 33 23 37:26.0 37:33.0 0:07.0 9:23/M
7 Chad Nicholson Cleveland TN 3623 31 29 39:51.0 39:58.0 0:07.0 10:00/M
8 Joe Grimes Dayton TN 3611 37 30 39:57.0 40:08.0 0:11.0 10:02/M
9 Manny Carril Dayton TN 3607 34 32 40:15.0 40:21.0 0:06.0 10:05/M
10 David Schrimpsher Dayton TN 3630 31 49 46:36.0 46:46.0 0:10.0 11:42/M
Female 40 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Bethany Smith Dayton TN 3631 46 35 41:31.0 41:44.0 0:13.0 10:26/M
2 Dawn Hampton Benton 3717 42 41 43:16.0 43:25.0 0:09.0 10:51/M
3 Kim Boofer Evensville 3711 40 50 49:35.0 49:47.0 0:12.0 12:27/M
4 Vicky Rodda Evensville TN 3629 49 54 56:33.0 56:37.0 0:04.0 14:09/M
Male 40 to 49
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Adam Bennett Cleveland TN 3603 40 19 36:30.0 36:39.0 0:09.0 9:10/M
2 Daniel Walker Knoxville TN 3637 49 22 37:11.0 37:15.0 0:04.0 9:19/M
Female 50 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Colleen Cradic Dayton 3706 58 34 40:46.0 40:51.0 0:05.0 10:13/M
2 Helen Morris Dayton TN 3621 58 51 50:46.0 50:58.0 0:12.0 12:45/M
Male 50 to 59
Over Chip Gun
Place Name City Bib No Age all Time Time Diff Pace
1 Paul Young Evensville 3713 56 13 34:33.0 34:42.0 0:09.0 8:41/M