Connect Race 5K Open
Age Group Results
April 17, 2010
Results by Total Race Solutions
Overall Female Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Pelter 38 37 4 22:57.7 7:24/M
2 Shara Dicks MARIETTA GA 43 37 8 24:28.8 7:54/M
Overall Male Open Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Bledsoe ACWORTH 1 30 1 17:43.9 5:43/M
2 Matthew Cox 40 26 2 22:07.9 7:08/M
Overall Female Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Stokes MARIETTA GA 21 43 25 30:29.3 9:50/M
2 Kathy Heller MARIETTA GA 11 54 35 34:51.0 11:15/M
Overall Male Master Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bo Ryles BOGART GA 34 54 7 23:58.8 7:44/M
2 Jorge Affonso 51 65 11 25:15.0 8:09/M
Overall Female Grandmaster Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Malinda Pennington Suwanee GA 17 62 44 40:13.4 12:58/M
2 Kathy Johnson Lithonia GA 14 70 46 55:44.0 17:59/M
Overall Male Grandmaster Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Cox 3 53 12 26:00.7 8:23/M
2 Tom Sherman Atlanta M 44 65 20 28:07.1 9:04/M
Female 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eliza Jameson MARIETTA GA 46 15 17 27:49.9 8:58/M
2 Anna Kate Heller MARIETTA GA 10 15 18 27:50.7 8:59/M
3 Mary Carvon Dobbs Atlanta GA 45 15 19 28:03.2 9:03/M
4 Ashley Unknown 1 Hoschton GA 24 19 27 31:01.7 10:00/M
5 Marissa Pennington Suwanee GA 18 19 36 34:52.8 11:15/M
Male 15 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anderson Davis Atlanta GA 4 16 3 22:53.6 7:23/M
2 Austin Williams Atlanta GA 28 16 15 27:17.1 8:48/M
Female 20 to 24
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Dollar Kennesaw GA 6 24 14 26:13.2 8:27/M
2 Kacie Woosley 33 20 29 32:13.3 10:24/M
3 Marisa Acree Atlanta 35 22 38 36:48.4 11:52/M
4 Sara Tabor Atlanta GA 36 23 39 36:52.4 11:54/M
5 Amy Loomis 16 24 43 39:09.2 12:38/M
Female 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Stillberger Delaware OH 50 29 13 26:13.0 8:27/M
2 Laura Williams Kennesaw S 32 27 28 32:10.4 10:23/M
3 Michal Whitlock Suwanee GA 27 26 30 32:34.8 10:30/M
Male 25 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Ready Alpharetta GA 19 27 5 23:19.2 7:31/M
2 Kyle Nelson Pensacola FL 48 29 32 33:22.3 10:46/M
3 Brent Williams 29 27 33 33:43.6 10:53/M
Female 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nora Uriegas Atlanta GA 26 30 40 37:28.2 12:05/M
2 Julie Hagar Atlanta GA 9 32 41 37:31.3 12:06/M
3 Catherine Boothe Atlanta GA 2 30 42 38:53.1 12:33/M
Male 30 to 34
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Jason Turner 23 33 6 23:23.5 7:33/M
2 Brent Curl Duluth GA 39 33 10 25:12.3 8:08/M
3 Jamey Short 20 32 16 27:26.7 8:51/M
4 Zach Wilson Milton FL 47 30 21 29:31.5 9:31/M
5 Kevin Ricci Delaware OH 49 30 31 32:44.9 10:34/M
Female 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelley Storis Atlanta GA 42 35 23 29:56.0 9:39/M
Male 35 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jordan Gillis Atlanta GA 8 36 9 24:47.3 8:00/M
Female 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pilar Johnson Atlanta 15 42 45 55:23.1 17:52/M
Male 40 to 44
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Davis Knoxville TN 5 44 22 29:42.7 9:35/M
2 Frank Jackson Alpharetta GA 37 41 24 29:57.0 9:40/M
3 Danny Downing Atlanta GA 7 42 26 30:29.4 9:50/M
Female 45 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Williams Sevierville TN 31 48 37 35:04.2 11:19/M
Male 50 to 54
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Heller MARIETTA GA 12 52 34 34:16.1 11:03/M